Co se dozvíte v článku:
Lék na ebolu: Remdesivir
Remdesivir byl původně určen k léčbě eboly, ale může se z něj stát průkopník mezi potenciálními léky v boji proti COVID-19. Nadšení pochází ze studií, podle nichž remdesivir působí proti onemocněním z jiných typů koronavirů SARS a MERS. Ty jsou oba smrtelnější, ale méně infekční než COVID-19.
Lék podle Guardianu viru znemožňuje replikování uvnitř buněk.
Remdesivir je nadějnou látkou proti viru způsobujícímu nemoc COVID-19. Funguje na trochu jiném principu než ostatní dosud známá antivirotika. Vývoj by nebyl možný bez odkazu profesora chemie Antonína Holého. „Remdesivir zastavuje šíření viru v těle, ale oproti jiným antivirotikům má několik specifik,“ říká Radim Nencka z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Lék na malárii: Chlorochin
Chlorochin je levný, široce dostupný lék, který se běžně používá od roku 1945 proti malárii a jiným nemocem. Laboratorní studie zjistily, že antivirový lék alespoň v petriho misce proti koronaviru účinkoval. Výsledky z francouzské studie u 24 pacientů, oznámené tento týden, naznačují, že by mohl urychlovat zotavení.
popis: Chlorochin je široce používané chinolinové léčivo, jehož účinek je podobný chininu. Používá se především jako antimalarikum – po podání se tato látka koncentruje v tělech původců malárie a blokuje jejich metabolické pochody. Byl vyvinut během amerického programu hledajícího antimalarika za druhé světové války.
Lék na HIV: Kaletra
Kaletra je kombinací dvou antivirových léčiv, lopinaviru a ritonaviru, které se běžně používají k léčbě HIV. WHO zahrnula Kaletru do mezinárodní studie zahájené tento týden.
Laboratorní studie naznačují, že by lék mohl nemoc COVID-19 potenciálně léčit. Jedna z prvních velkých studií s 200 vážně nemocnými pacienty z Číny ale nezjistila velký přínos. Podle webu The Telegram je však možné, že lék by mohl účinkovat u pacientů, u nichž se nemoc neprojevuje tak silně.
Popis: Jeden ml přípravku Kaletra, perorální roztok obsahuje lopinavirum 80 mg spolu s ritonavirum 20 mg pro optimální farmakokinetiku. Pomocné látky se známým účinkem: Jeden ml roztoku obsahuje 356,3 mg ethanolu (42,4 % v/v), 168,8 mg tekutého hydrolyzovaného kukuřičného škrobu, 152,7 mg propylenglykolu (15,3 %) , 10,2 mg hydrogenricinomakrogolu 2000 a 4,1 mg draselné soli acesulfamu.
Lék na chřipku: favipiravir
Povzbudivé výsledky lék favipiravir, který v Japonsku běžně využívají k léčbě nových typů chřipky, prokázal v klinických studiích v Šen-cenu a Wu-chanu. jichž se zúčastnilo 320 pacientů.
35 pacientů, kterým byl tento lék podán, se podle japonské televize NHK z koronavirové nákazy vyléčilo již po čtyřech dnech. 45 pacientů lék nedostalo a léčba trvala průměrně až 11 dní.
Popis:
Favipiravir je primárně lék proti chřipce, který byl v Japonsku schválen pro klinické používání už v r. 2014, produkuje jej Fujifilm Holdings Corp. V Číně byl souhlas k jeho klinickému testování proti koronaviru udělen právě před měsícem, přičemž byla potvrzena jak účinnost, tak nebyly zaznamenány žádné zjevné nežádoucí vedlejší účinky. Ředitel čínského centra zdůraznil, že Favipiravir by měl být zahrnut do léčebných plánů pro COVID-19 tak rychle, jak je možné. Čínský státní úřad pro léčiva již povolil farmaceutickým závodům Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. zahájit výrobu ve velkém tak, aby byly zajištěny stabilní dodávky. Bezprostředně po zvěřejnění těchto informací akcie Fujifilm Holdings Corp. vzrostly o 15%.
Lék na artritídu: Actemra
Švýcarská firma Roche ve čtvrtek oznámila, že se přidává k hledání léku na COVID-19. Lék Actemra chce vyzkoušet na 330 pacientech po celém světě, pokus má začít začátkem dubna.
S vakcínou na očkování proti koronaviru lze podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počítat za 12-18 měsíců. Lékaři po světě se proto uchylují ke zkoušení již zavedených léků původně určených na jiná onemocnění.
Zdroje: seznamzpravy.cz